İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Endüstriyel Tarz Nedir? Nasıl Tasarlanır?

Endüstriyel tarz, 1950’li yıllarda eski fabrikaların, depoların yeniden kullanılmak amacıyla dönüştürülmesiyle ortaya çıkan ve halen günümüzde de özelliklerde ofislerde, stüdyo ve atölyelerde, restoran ve kafelerde ve tabiki loft dairelerde de sıkça kullanılan soğuk ama bir o kadar da özgürlük hissi veren bir tarz olma özelliği göstermektedir.

Bu tarzın en belirgin özelliği ise bina iskeletinin ve tesisatlarının şeffaflığı… Diğer mimari tarzlara göre Endüstriyel Tarz, yapı iskeletindeki malzemelerin gizlenmediği, duvar, tavan gibi yüzeylerin işçiliğinin üstünkörü yapılmış veya tamamlanmamış hissinin verildiği bir tarzdır. İnce düşünülmüş detaylarda metal, beton, tuğla ve ahşabın oldukça sık kullanıldığı endüstriyel tarzda sıkça kullanılan renkler ise siyah, füme, koyu kahve, koyu yeşildir ve bordodur.

Evlerinizde ve ofislerinizde Endüstriyel Tarzı yakalamanın püf noktaları:

*Duvarlarınız saten alçı uygulanmış düz duvarlarsa, yapı marketlerden alacağınız dokulu mineral kaplamalarla doğal bir görünüm veren sıva uygulaması yapıp eşyalarınıza uygun hafif koyu tonlarda boyayabilirsiniz. Eğer duvarlarınızda boya değil de tuğla veya beton görüntüsü isterseniz yine yapı marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz alçı veya strafor paneller kullanarak mekanlarınızda endüstriyel tarzı yaratabilirsiniz.

*Bir diğer önemli nokta ise zeminler… Doğal taş, beton veya ahşap görünümlü seramik kaplamalar kullanabilir, ya da yine eskitme görüntüsü verilmiş parkelerle mekanlarınızı döşeyebilirsiniz.

*Kullanılacak eşyalara gelirsek, endüstriyel tarzda deri kaplamalı koltuk ve berjerler ile diğer mobilyalarda ham ahşap görünümü veren malzemelerle üretilmiş masa ve sandalyeler, konsol ve raflar kullanmanız bu tarzı doğru bir şekilde yakalamanıza yardımcı olacaktır.

*Aydınlatmalar da dikkat edilmesi gereken önemli bir noktayı daha oluşturuyor. Endüstriyel tarzda kullanılan duvar aplikleri, tavan ve masa aydınlatmaları yoğun metal kullanımını öne çıkarıyor. Özellikle zincirlerle tasarımı desteklenmiş büyük sarkan avizeler mekana farklı bir hava katmada büyük yardımcı. Flamanlı rustik ampüller ise olmazsa olmazlardan.

*Aksesuarlarda ise yine metal ve ahşabın yoğun kullanıldığı, ilkel zamanların araç gereçleri gibi dekoratif ürünlerden kullanılabilir.

*Zemin kaplama üzerinde el dokuma, yıpranmış halılar ya da eskitme görüntüsü verilmiş kilimler kullanılabilir.

Endüstriyel tarz günümüzde yoğun olarak tercih edildiği için mekanlarda kullanılacak boya, kaplama, mobilya, aksesuar, aydınlatma gibi ürünler oldukça farklı ve çeşitlilikte üretilmektedir. Bu alanda uzman birinden alacağınız küçük yardımlarla mekanlarınızda endüstriyel tarzı yakalamanız da oldukça kolay olacaktır.