İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Louis I. Kahn

“Güneş binaya çarpana kadar binanın ne kadar muhteşem olduğunu bilmiyordum.”

The sun never know how great it was until it hit the side of the building.


20 Şubat 1901 ile 17 Mart 1974 yılları arasında yaşayan Louis Kahn, Modernizmi antik yapıların ağırlığı ve saygınlığı ile birleştirdiği bilinen, ABD’nin en büyük 20. yüzyıl mimarlarından biriydi. 50’li yılların başına kadar kendi tarzına ulaşamamış olsa da, Le Corbusier’i ve Mies van der Rohe’yi içeren Panteon’un modernist mimarlarından kabul edilir.

1901’de Estonya-Parnu’da Itze-Leib Schmuilowskyin adıyla fakir bir Yahudi ailede dünyaya gelen, 20. yy’a fikirleri ve eserleriyle damga vuran mimar, Louis Isadore Kahn…

1906’da Estonya’dan Amerika’ya göç eden Kahn 1912’de Amerika vatandaşı olabilmek için ismini değiştirdi. Eğitimini Philedelphia, Pennsylvani’da tüm zorluklara rağmen 1924’te başarıyla tamamlayarak mezuniyetinden hemen sonra mimar John Molitor’un yanında kıdemli mimar olarak çalışmaya başladı. 20’li yaşların sonlarında tüm Avrupa’yı gezerek mimarlık için önem arz eden projeleri inceledi. Bu gezide, kaleler ve duvarlarla çevrelenmiş şehirler gibi Orta Çağ mimarisine, ortaya çıkan modernist sahneden daha fazla ilgi gösterdi. 1929’da Amerika’ya geri dönüp Paul Philippe Cret’in ajanslarında ve Philadelphia’daki Zantzinger, Borie ve Medary ile çalıştı.

1932 yılında Dominique Berninger ile Mimari Araştırma Grubu’nu kurdu.

30’lu yılların sonunda George Howe ile Philadelphia Konut İdaresi için bir dizi girişimde bulundu.
40’lı yıllarda Philadelphia’daki konut büyütme politikası için Oscar Stonorov ile birlikte çalıştı. 1947’de Yale Üniversitesi’nde öğretmenlik yapmaya başladı.

1950’de, kariyerinde yüksek puan olarak kabul edilen Roma’daki Amerikan Akademisi’nde mimar olarak çalıştı. Yunanistan, Mısır ve İtalya’daki kalıntıları ziyaret ettikten sonra mimarlığa temel bir yaklaşım getirdi. Eski çağdaş hareketlerden etkilenerek kendi tarzını yarattı.

1951’den 1953’e kadar, Connecticut’taki Yale Üniversitesi Sanat Galerisi’ni tasarlayan ilk büyük komisyon ile meşguldü. Bu onun ilk şaheseriydi ve en önemli tasarımlarından biri haline geldi.

1956’da, Massachusetts F. Institute’de Teknoloji ve Mimarlık Profesörü Albert F. Bernis olarak seçildi. Aynı yıl, Pennyslvania Üniversitesi’ndeki Richards Medical Research Laboratories’in tasarımını tamamladı.
1957’de ölümüne kadar Pennsylvania Üniversitesi’nde öğretmenlik yapmak üzere Philadelphia’ya döndü. Laboratuarlar, konferans alanları ve yerleşim bölgeleri olmak üzere üç grupta tasarlanan ‘Salk Enstitüsü’ nü tasarlamak üzere görevlendirildi.
1961’de, Graham Güzel Sanatlar İleri Araştırmalar Vakfı’ndan burs aldı. Böylece trafik hareketini inceleyip bunun için bir üst geçit sistemi hazırlayabildi.
Bu süre zarfında, aynı zamanda Princeton Üniversitesi’nde misafir profesördü. 1974 yılında tamamlanan Bangladeş’in Dakka kentindeki bir Ulusal Meclis binası olan Jatiyo Sangshad Bhaban üzerinde çalışmaya başladı.

Kahn’ın en önemli eserleri:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir